O nás

Kořeny Kyjovánku sahají do roku 1975, kdy v Kyjově působilo až šest skupin. V roce 1998 vznikl dětský národopisný soubor Kyjovánek pod vedením Hany Vašulkové. Dnes zde hraje, tančí a zpívá na sedmdesát dětí ve věku 3 – 25 let ve čtyřech skupinách. Vedoucími jsou Adéla Klingelová a Naďa Klimešová. Autorem choreografií a vedoucím muziky je Pavel Růžička. Soubor zpracovává převážně dětský folklorní materiál z regionu Kyjovského Dolňácka, který poté úspěšně prezentuje nejen na festivalech v České republice, ale i v zahraničí (Chorvatsko, Polsko, Rusko, Turecko, Taiwan…). Soubor se také pravidelně účastní soutěžních přehlídek dětských folklorních souborů, které se pořádají jednou za dva roky. V letech 2003–2017 byl vybrán, aby reprezentoval Jižní Moravu v celostátním kole v Jihlavě. Několikrát zde dostal zvláštní ocenění a díky tomu se řadí mezi nejlepší soubory v České republice.

Kyjovánek kromě festivalů také rád rozdává radost svým vystoupením v domovech důchodců či v ústavech sociální péče, kde uvádí program Srdce na dlani nebo každoročně při vánočních koncertech.

 

Malý Kyjovánek 3–7 let

Nejmenší drobotina, která poznává, co folklor obnáší a co to je vlastně za krásu, učí se tancům, hrám a říkadlům především od svých starších kamarádů. Tato taneční složka vznikla na podzim roku 2014.

 

 

Velký Kyjovánek 8–16 let

Přes třicet dětí, které se věnují folkloru téměř od plenek. Taneční složka vznikla v roce 2007, dnes už jsou to ostřílení dětští tanečníci, kteří reprezentují své město a kraj všude možně, kde se dá.

 

 

Motovidlo 15–20 let

Dívčí taneční soubor, který vznikl na podzim roku 2015. Prezentuje folklor zase trochu jinak, vystoupení děvčat vychází především z jejich nespoutaných mladých dušiček.

 

 

Mladežnická cimbálová muzika Kyjovánek

Mládežnická cimbálová muzika vznikla v roce 2013, seskupuje tanečníky i muzikanty, kteří doprovází taneční složky během vystoupení. Cimbálová muzika se ale také reprezentuje i samostatně, například během vánočních a jiných koncertů.